Jadalnia urządzona ze smakiem

W wielu domach zamiast klasycznego salonu pojawia się jadalnia, w której rodzina na co dzień spożywa posiłki lub w której urządzamy imprezy dla gości. By posiłki smakowały jeszcze lepiej, również jadalnia powinna być urządzona ze smakiem. Oczywiście najważniejszy jest tutaj duży stół i krzesła. Meble do jadalni powinny być jednak nie tylko stylowe, ale również funkcjonalne. Jak je wybrać?

Jaki stół wybrać do jadalni?

Stół to najważniejszy mebel w jadalni. To wokół niego gromadzi się nasza rodzina oraz goście. Musi więc być nie tylko ładny, ale przede wszystkim trwały i praktyczny. Jeśli mamy małe mieszkanie, możemy zainwestować w niewielki, okrągły stolik, który w zupełności wystarczy dla małej rodziny. Jeśli jednak nasz dom jest duży, a my ciągle zapraszamy jakichś gości lub organizujemy większe spotkania rodzinne, warto kupić coś większego. Najlepiej sprawdzi się duży, prostokątny stół.

Jego wielkość zależy od tego, ile osób docelowo ma przy nim siedzieć. Przykładowo, żeby pomieścić 8 osób, musielibyśmy kupić stół o wymiarach 180×90 cm. Wystarczająca przestrzeń dla jednej osoby to ok. 60 cm długości i 40 cm szerokości. Ponadto między osobami siedzącymi naprzeciwko siebie powinno być ok. 20 cm przestrzeni, by zmieściły się tam naczynia z potrawami. 

Oczywiście nie zapominajmy też o wygodnych krzesłach. Najlepiej, by miały wysokie oparcia dla jeszcze lepszego komfortu. 

Meble do jadalni – nowoczesne czy klasyczne?

Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzamy całe wnętrze. Meble do jadalni nowoczesne powinny mieć minimalistyczną formę i jak najprostszy design. Unikajmy wszelkich zdobień i dekoracji. Wybierajmy stonowane kolory stołu i krzeseł, a zamiast tego postawmy na dodatki w żywych kolorach. Idealnym pomysłem będzie np. lampa w kolorze intensywnej czerwieni czy żółci. Pamiętajmy, by znalazła się ona w centralnej części pokoju, tuż nad stołem. Jeśli chodzi o materiał, warto np. wybrać zestaw mebli do jadalni ze stołem, który będzie miał szklany blat i metalowe nogi. We wnętrzu w loftowym stylu możemy też pokusić się o oryginalną lampę, np. ozdobną żarówkę czy lampę z metalową siatką w miedzianym kolorze. 

Zobacz pełną ofertę mebli do jadalni na stronie https://zona-design.pl/meble/do-jadalni/

A jakie meble do jadalni klasyczne? Chyba najbardziej oczywistym wyborem jest drewniany stół, np. bukowy lub sosnowy. W klasycznej jadalni powinna się pojawić również komoda czy bufet, w których pomieścimy zestawy naczyń, kieliszki, kubki czy obrusy na stół. Jeśli interesuje nas klasyczna, elegancka jadalnia, meble włoskie z pewnością będą dobrym pomysłem. Ich atutem jest nie tylko drewno, które jest niewątpliwie trwałym materiałem, ale również zdobienia w postaci frezowania, oryginalne wzornictwo czy eleganckie obicia krzeseł. 

Jeśli chodzi o klasyczne, jak i nowoczesne meble, jadalnia nie może się również obyć bez eleganckiego barku, w którym będziemy przechowywać wyśmienite trunki dla gości.

Jadalnio osobno czy w kuchni?

Wszystko zależy od tego, ile mamy miejsca w domu. Jeśli przestrzeń na to pozwala, możemy stworzyć jadalnię w osobnym, przylegającym bezpośrednio do kuchni pomieszczeniu. Jeśli jednak nie mamy dużo miejsca, możemy połączyć jadalnię z kuchnią lub oddzielić ją jedynie wyspą kuchenną czy niską ścianką działową. Takie rozwiązanie ma też swoje plusy. Gospodyni, w czasie przygotowywania posiłków, będzie mogła rozmawiać z gośćmi lub rodziną. Z kolei osoby posiadające dzieci będą mogły obserwować swoje pociechy w trakcie zabawy.